הסעות תיכונט תשע"ז

מערך ההסעות של תיכונט מופעל על ידי עמותת "אבטח ואשכיל" (עמותה של הורים בבית הספר) ואיננו חלק ממערך השירותי של בית הספר ומשום כך בית הספר גם אינו מעורב בניהולו.

כל הנכלל באתר זה  נכתב על ידי "צוות ההסעות" ואינו מייצג את עמדת בית הספר ו/או הנהלתו.


הגישה לבית הספר באמצעות התחבורה הציבורית מוגבלת, עד לא קיימת, מרוב אזורי העיר בכלל ומהשכונות הצפון מזרחיות  בפרט. כעקרון,  עיריית תל אביב אינה מספקת הסעות לתלמידי חטיבת הביניים ותלמידי תיכון. לא מספקת? 

עד להודעה חדשה, משרד החינוך, באמצעות העירייה, מקיים מנגנון של החזר דמי נסיעה לתלמידי חטיבת הביניים העושים שימוש בתחבורה ציבורית. הסדר זה מעוגן בחוזר מנכ"ל משרד החינוך ובהסכם שנחתם  בין משרד החינוך לעיריית תל אביב יפו. כן. מי מכם שיטרח לקרוא את החוזר (סעיף 2.8) יגלה שהחוזר דווקא מחייב את העירייה לארגן הסעות… מדוע זה לא קורה? כנראה כמו עוד כמה דברים שלא מתקיימים במערכת הזכויות שלנו כאזרחים ותושבי העיר הזו.ככלל, ההחזר / סובסידיה ניתן לתלמיד אישית באמצעות הטענה לכרטיס רב קו לתלמיד. זהו כרטיס אישי הנושא את תמונתו של התלמיד ומעניק לו 50% הנחה בנסיעה בתחבורה הציבורית בכל שעות היממה. הנפקת הכרטיס דורשת התייצבות אישית של התלמיד כשהוא מצויד בתעודת הזהות של אחד מהוריו (בה מופיעים פרטיו). הנפקת הכרטיס אפשרית בבוטקה של דן שבחניון רכבת מרכז. בית הספר מקיים מעת  לעת הטענה של כרטיסים אלה בסכום העלות של נסיעת התלמיד. זהירות: זו מערכת מעט מסורבלת והיא אינה פועלת מיום הלימודים הראשון ולכן מומלץ ורצוי להטעין את הכרטיס בטרם מועד תחילת שנת הלימודים ולקיים מעקב אחר ההטענות לאורך השנה. שאלות על טעינת כרטיסי רב קו, אנא לא אלינו-למזכירות בית הספר.

בשל היקף הפעילות הכספית עבר המערך לניהולה של עמותת "אבטח ואשכיל" השוכרת את שירותיה של חברה המתמחה בניהול הסעות "וויזרייד". כל ההחלטות המשמעותיות במערך מתקבלות על ידי קומץ הורים פעילים. 

 

פריסת קווי ההסעה משתנה בהתאם לצרכי התלמידים והביקוש ומשתנה משנה לשנה בהתאם לשינויים בביקוש. ארבע שנות פעולתו של המערך הביאה אותנו לייצוב מפה של קווים ותחנות שתיוותר כנראה קשיחה. המגמה המנחה אותנו היא לשמור על קווים באורך הקיים – זמן נסיעה שאינו עולה על 30-45 דקות נסיעה.

מערך ההסעות פועל כמובן בשני הכיוונים ומתאים את עצמו לשינויים הנדרשים בהתאם לחוגים או פעילות אחרת בבית הספר. ההרשמה למערך ההסעות מתבצעת אך ורק בקישורים המופעים באתר  זה ומסתיימת ב-15. כל הורי התלמידים במעוניינים בהסעה נדרשים להירשם שכן המערכת אינה מניחה כמובן מאליו את הישארות התלמיד בבית הספר ו/או את הישארותו במערך ההסעה. כן, כל ההוריםמכל המחזורים מתבקשים להירשם ובכלל זה לבצע תשלום מקדמה שתקוזז מהתשלום הראשון של חודש ספטמבר.

פירוט הקווים והשיבוץ יפורסמו במחצית השנייה של חודש אוגוסט ולתלמידים יינתן די זמן להכיר את מקום האיסוף.  

כאמור זהו מערך הסעות פרטי (בהנהלת ההורים) ובית הספר אינו נושא באחריות לתפעולו, יחד עם זאת בית הספר רואה בפרק הזמן של ההסעה חלק בלתי נפרד ממסגרת הלימודים ולכן כללי ההתנהגות והמשמעת נאכפים בו במעורבות פעילה מאוד של הנהלת בית הספר. חלק הכרחי מהליך הרישום כולל אישור של תקנון ההסעות המפרט עובדות אלה.

המחויבות של הצוות המתפעל את המערך היא לספק הסעה לכל תלמיד ותלמיד (במגבלות המפה והרדיוס) וזאת באמצעות שיבוץ לקו שיעבור במרחק של לא יותר מ-500 – 600 מטר מביתו. הפיזור מבית הספר מתאים את עצמו לשעת סיום הלימודים   ובמידה ותתקיים דרישה גם לשעות האימון של נבחרת בכדורסל (ככל שהן מתקיימות טרם שעת תחילת הלימודים) ויהיו מספיק תלמידים לכך. השנה נוספו לנו כלים חדשים למעקב אחד ביצוע ההסעות. המדובר בסט שלם של כלים שבוודאי תחשפו אליהם בעתיד והם כוללים דיווח מוקדם על תקלות באיסוף, הודעה על שינוי לוחות זמנים צפויים לאיסוף והודעה על המועד הצפוי של הגעת התלמיד לתחנת הפיזור (פונקציה הנתנת לכיוון  והתאמה מתוך "האזור האישי". כמו אנו בשלבים מתקדמים של הטמעת סוג של "כרטיס אישי לרכב" בו יוכלו ההורים לצפות  בכל נתוני הרכב והנהג הרלוונטיים והתאמתו לשורת החוקים והתקנות בנוגע להסעת תלמידים.

כמה זה עולה? אין לשאלה הזו תשובה מספרית ברורה, בטח לא  בראשית השנה. שיטת ההפעלה של מערך ההסעות היא כזו לפיה אנו משלמים רק על נסיעות שבוצעו. מערך ההסעות כולל כלי רכב בתפוסה שונה (שמחירם שונה) וגם מספר התלמידים ומספר ימי הלימוד אינו נתון קבוע המאפשר תכנון. ניסיון ארבע  השנים האחרונות מצביע על כך שמחיר השירות נמצא במגמת ירידה - התחלנו את המחזור הראשון בעלות של  500 שקל לחודש ואת שנת תשע"ו אנו מסיימים במחיר שקרוב ל-300 שקל בחודש.

ההליך ההרשמה מחייב תשלום מקדמה. התשלום מתבצע באמצעות כרטיסי אשראי בלבד באתר מאובטח, של רשות  הדואר.  

המשך החיובים יתבצע באופן אוטומטי לפרטי כרטיס האשראי שיימסר תוך מתן הודעה מראש בטרם החיוב.

שוב, בית הספר רואה בפרק הזמן המוקדש לנסיעות חלק בלתי נפרד מיום הלימודים ולכן כללי ההתנהגות בבית הספר חלים גם בעת הנסיעה. מנגנון הרישום להסעות כולל גם אישור של התלמיד והוריו לכללים אלה.